Kapıcı Maaşı 2023 Belli Oldu! Kapıcı Tazminatı 2023 AĞUSTOS

Kapıcı diğer adı ile apartman görevlisi 2023 asgari ücretin 11402 TL olması ile beraber kapıcı maaşı ve kapıcı tazminatının ne kadar olacağını merak edebilir. Bildiğiniz gibi kendi dairenizde her ay otelde kalıyorum, diye düşünebilirsiniz. Ancak kapıcıların bina için çok önemli bir görev aldıklarını önemle belirtelim.

Kapıcı Maaşı 2023 Ne Kadar Oldu?

Bildiğiniz gibi artan asgari ücret her ne kadar çalışanları sevindirse de ne yazık ki, işverenlere çok büyük kazık oldu diyebiliriz. Zira herhangi bir çalışanın, işverene maliyeti 16 bin TL üzeri oldu. Sigortası, tazminatı ve maaşı olarak sadece 16 bin TL üzeri olması işverenlerin, çoğu elemanı bugünlerde işten çıkartmaları bekleniyor. Ayrıca çoğu işverenler, yabancı uyruklu şahısları hızla işe aldıklarını belirtelim.

Çalışanlardan olan bir kesim de şüphesiz kapıcılar diyebiliriz. Apartman görevlisi olarak hizmet veren bu arkadaşların apartmanın çoğu işinden sorumlu olduklarını biliyoruz. Özellikle çöp toplanması ve apartman temizliği denilince bu arkadaşlar akıllara gelmektedir. Bu işlerin karşılığında ise kapıcı maaşı ödendiği gibi ayrıca kapıcı tazminatı da bina sakinleri tarafından her ay verilmektedir. Peki günümüzde kapıcı maaşları 2023 yılında ne kadar oldu? Gelin hesaplayalım!

  • Kapıcılar için asgari ücret 2023
Asgari Ücret 2023 Yasal Kesintileri
Brüt Ücret 13.414
Sigorta Primi İşçi Payı 4360
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 268
Kesintiler Toplamı 1.501,20
NET ÜCRET (Asgari Ücret) 11.402  

Peki bu durumda 2023 kapıcı maaşının işverene maliyeti ne kadar oldu? Onu da incelediğimizde

Asgari Ücret 13.414
SGK Primi % 15,5 (İşveren Payı) 4360
İşveren İşsizlik Sigorta Fonu 268
İşverene Toplam Maliyeti 16.762 

şeklinde belirtiliyor.

Kısaca özetlemek gerekiyorsa; 2023 kapıcı maaşı 11.402 TL şeklinde. Buna kapıcı sigortası ve kapıcı tazminatı eklenmemiştir.

Kapıcı Tazminatı 2023

Kapıcı maaşının 2023 yılında 11402 TL olmasının ardından bina sakinleri kendi kapıcılarına ne kadar tazminat ödeyeceklerini de öğrenmek isteyebilir. Zira kapıcı tazminatı da gelen zam sonrası artış yaşanmasına neden olmakta. Bunun da hesaplamasını yaptığımızda

  • Kapıcı tazminatı 2023 yılında 1118 TL olmaktadır.

Herhangi bir apartman görevlisi olarak belirtilen kapıcının binaya maliyeti nerden bakarsanız 16 bin TL yi bulmuştur. Oysa ki, sıradan bir öğretmenin maaşı bile bu görevlinin altında kaldığı biliniyor. Çoğu yöneticinin yeni yıl ile beraber artık kapıcıların çalışma saatlerini düşürecekleri bilinmektedir. Normal şartlarda bu saatin 5 saate indirilmesi bekleniyor ve ilgili maaşın da bu şekilde düşürülmesi planlanmaktadır.

Kapıcı maaşı neden yüksek? Sorusu incelendiğinde normal kapıcı maaşları ne yazık ki, damga vergisi ve gelir vergisinden muaf tutulmuştur. Kapıcı maaşının yüksek olmasının nedeni budur. Kapıcı sigortası 2023 yılında 4360 TL ancak 500 TL indirim ile 3860 TL olması beklenmektedir.

Apartman Görevlisi Ne Kadar Maaş Alacak 2023

Apartman görevlisinin yetki alanları incelendiğinde bina yönetimi ile kapıcı dediğimiz apartman görevlisi şahsın arasında bir sözleşmeye yapılması gerekiyor. Mevcut sözleşmeye göre apartman görevlisi çalışma saatleri, çalışma şartları tüm detayları ile apartman kara defterine işlenmesi gerekmektedir. Buna göre her ay apartman görevlisi maaş alacak olup, mevcut asgari ücrete göre şekilleniyor!

Apartman görevlisi maaşı 2023 yılında 11402 TL olarak verilmiştir. Bu maaşa apartman görevlisi tazminatı ve sigortası eklenmemiştir.

Apartman görevlisi eş, çocukları olursa mevcut asgari ücret üzerinden ek ücret verildiği gibi bayram izinleri de verilmektedir. Ayrıca kapıcı ve varsa ailesi olursa bina yönetimi ile arasında net bir sözleşme imzalanması zorunludur.

2023 apartman görevlisi maaşı ne kadar oldu?

2023 asgari ücretin 8506 TL olmasının ardından kapıcı sigorta maliyeti ve tazminatı da eklendiğinde 2023 apartman görevlisinin maaşı 8506 TL olarak + SGK + kapıcı tazminatı olarak belirlenmiştir.

Kapıcının sigortasını kim öder?

Kapıcının maaşı sigortası ve tazminatını bina sakinleri her ay ödemektedir. Bu nedenle kapıcının sigortasını, yöneticinin her ay yatırması önerilir.

Kapıcı haftada kaç saat çalışır?

Haftalık bazda 45 saat olup, bina yönetimi ile kapıcı arasında yapılacak sözleşmeye dayalı olup, günlere bölünebilir. Söz konusu kapıcı haftada 45 saat azami süre ile çalıştırılmalıdır.

Kapıcının yıllık izinleri kaç gün? Kapıcı yıllık izine çıkarılmalı mı?

Kapıcının yıllık izinleri var olup şu şekilde belirlenmiştir. Hizmet süresi: 1 yıldan 5 yıla kadar olanlara yılda 12 gün. 5 yıldan fazla ve 15 yıldan az olanlara yılda 18 gün. 15 yıl ve daha fazla olanlara yılda 24 gün, yıllık ücretli izin verilir. Kapıcı yıllık izine çıkarılması önerilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku